مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۵۳ نفر

مشاهدات:
امروز= ۹۵۶ مرتبه
مرداد ماه = ۳۵۴۰۷ مرتبه
كل مشاهده= ۱۷۲۲۷۹۴ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۵۰۹ مرتبه
 

   ساخت شیشه هوشمند با قابلیت تولید الکتریسیته

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از مؤسسه فناوری جرجیای آمریکا موفق به ساخت شیشه هوشمندی شدند که نه تنها تغییر رنگ می دهد بلکه قادر به تولید الکتریسیته است. برخی از شیشه های هوشمندی که تا کنون ساخته شده قادر به تغییر رنگ هستند، برخی نیز به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در ...

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از مؤسسه فناوری جرجیای آمریکا موفق به ساخت شیشه هوشمندی شدند که نه تنها تغییر رنگ می دهد بلکه قادر به تولید الکتریسیته است.
برخی از شیشه های هوشمندی که تا کنون ساخته شده قادر به تغییر رنگ هستند، برخی نیز به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در صورت تابش شدید نور خورشید تیره شوند تا مانع از گرم شدن بیش از حد داخل ساختمان شوند. این گروه تحقیقاتی به دنبال ساخت شیشه ای بودند که بتواند الکتریسیته تولید کند، آن ها در این کار تحقیقاتی به جستجوی شیشه ای بودند که از خاصیت تریبوالکتریکی بهره مند باشد تا از انرژی الکتریکی استاتیک موجود در فصل مشترک دو ماده غیرهم جنس استفاده کند. این گروه برای این کار از دو لایه مختلف استفاده کردند، یکی برای به دام انداختن قطرات باران و دیگری برای به دام انداختن باد، این گروه تحقیقاتی در لایه اول از نانو ژنراتورهای نانومقیاس استفاده کردند که می تواند بار مثبت موجود در قطرات باران را به دام اندازد، این بار مثبت در اثر برخورد قطرات با شیشه خودرو ایجاد می شود. لایه دوم از یک ساختار ساندویچی تشکیل شده است که در آن، دو ورقه باردار پلاستیکی یک فنر نازک را در میان گرفته، زمانی که باد به این لایه فشار می آورد، لایه های پلاستیک به هم نزدیک شده و جریان الکتریکی ایجاد می شود. این دو لایه مختلف موجب تشکیل شیشه ای کاملا شفاف می شود که قادر به تولید 130 میلی وات الکتریسیته درهرمترمربع شیشه است، این مقدار انرژی برای شارژ کردن یک تلفن هوشمند کافی است. محققان معتقدند که این ابزار می تواند برای تامین انرژی ادوات بی سیم مناسب باشد، زیرا که نیاز به استفاده از یک منبع انرژی جداگانه را از بین می برد. پیش از تجاری سازی این روش، محققان باید به دنبال راهکاری جهت ذخیره سازی انرژی باشند، آن ها معتقدند که می توان از یک ابرخازن در این شیشه استفاده کرد، تا کنون هزینه ساخت این نوع شیشه مشخص نشده است.

منبع: خبرگزاری ایرناساخت شیشه هوشمند با قابلیت تولید الکتریسیته


  منبع:   در تاريخ:  ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  ساعت: 10:44:29صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 514

لينك خبر (كد خبر= 471 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد