مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۶۴ نفر

مشاهدات:
امروز= ۱۲۴ مرتبه
خرداد ماه = ۸۶۸ مرتبه
كل مشاهده= ۱۲۷۷۰۹۹ مرتبه
بیشترین = ۷۷۶۳ - ۱۸/۸/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۱۰۷ مرتبه
 

    تضمین اشتغال روستایی با ایده های استارت آپی

استارت آپ در واقع نوعی کسب و کار مبتنی بر فناوری است که در آن از ایده های نو و جدید برای اجرای طرح های اقتصادی بهره گرفته می شود. پدیده استارت آپ همزمان با سراسر جهان، چند سالی است که در کشور ما شکل گرفته و با توجه به فعالیت جوانان ایده پرداز و دارای فکر و اندیشه استقبال از این مساله روز به روز شکل ...

استارت آپ در واقع نوعی کسب و کار مبتنی بر فناوری است که در آن از ایده های نو و جدید برای اجرای طرح های اقتصادی بهره گرفته می شود. پدیده استارت آپ همزمان با سراسر جهان، چند سالی است که در کشور ما شکل گرفته و با توجه به فعالیت جوانان ایده پرداز و دارای فکر و اندیشه استقبال از این مساله روز به روز شکل پررنگ تری به خود گرفته است. باید توجه داشت که استارت آپ تلاش در جهت بهبود بخشیدن به کسب و کار است و هدف آن نه رضایت مشتری، نه تولید پول و نه حتی تولید محصول بلکه هدف در این روش تنها یادگیری است تا جایی که یک استارت آپی باید هدف نهایی بازار را شناسایی کرده و به طور دقیق کالای مورد نظر و دلخواه مشتری را بشناسد. اما باید پذیرفت که پیاده سازی هر ایده و پدیده در کشور ما ابتدا به ساکن با چالش و مشکلاتی روبرو بوده و استارت آپ ها نیز عاری از این موضوع نبوده و نیستند. در کنار ظرفیت اشتغالزایی استارت آپ ها، عدم شرایط ثبت، نامشخص بودن شرایط مالیاتی و بیمه ای، فقدان توانایی های لازم در خصوص جذب سرمایه گذار و در نهایت نداشتن توانایی در تجاری سازی را می توان از بزرگترین موانع برسرراه شرکت های استارت آپی کشور دانست. به بهانه این موضوع و در حاشیه برگزاری نخستین رویداد استارت آپ ویکند روستایی منطقه یک کشور که به میزبانی قزوین و در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی این شهر در حال برگزاری است پیرامون ظرفیت ها و مشکلات این پدیده با شرکت کنندگان در این رویداد به گفت و گو پرداختیم.

**روستاها نیازمند استفاده از طرح های استارت آپی
یک دانشجوی کارشناس ارشد مکانیک دانشگاه گیلان در گفت و گو با ایرنا گفت: ما برای اینکه روستاها را از تولید خام مطلق بیرون آورده و انگیزه کار به آنها بدهیم باید طرح های استارت آپی را به این مناطق هدایت کرده و همچنین در این نقاط صنایع کوچک ایجاد کنیم.
حسین حشمتی با بیان اینکه استارت آپ ها می توانند اشتغال روستاها را تضمین کنند، ادامه داد: به عنوان نمونه ایده پیشنهادی بنده در همایش استارت آپ قزوین مربوط به ابریشم است که در آن یک روستایی با خرید یک دستگاه به مبلغ پنج میلیون ریال می تواند سالانه تا 100 میلیون ریال درآمدزایی کند.
این ایده پرداز با اشاره به برگزاری نخستین رویداد استارت آپ ویکند روستایی کشور در قزوین، یادآور شد: به نظر می رسد برگزاری چنین رویدادهایی می تواند علاوه بر تشویق مبتکران و طراحان ایده بر ادامه کار و فعالیت، باعث شود تا برخی از طرح ها و ایده های اولیه از شکل و فرمت ابتدایی خود خارج شده و با بهره جستن از افکار و ایده های میهمانان حاضر در این نشست ها حالت تکمیلی و حتی اجرایی نیز بگیرند.

**مشارکت ها در جامعه از بالا به پایین است
یکی دیگر از ایده پردازان حاضر در این رویداد نیز اظهار داشت: یکی از بزرگترین معضلات جامعه کنونی ما مشارکت از بالا به پایین بوده که متاسفانه این مساله بلای جان بسیاری از طرح ها و ایده های مبتکران خلاق کشور شده است.
ژیلا وطنخواه، استارت آپ را نوعی کسب و کار جدید و خلاقانه برشمرد و با بیان اینکه این پدیده می تواند مشکل اشتغال روستاها را حل کند، یادآور شد: برای ورود به حوزه اشتغال در روستاها ابتدا به ساکن ظرفیت و توانمندی های این نقاط باید به درستی مورد شناسایی و واکاوی قرار بگیرد و سپس متناسب با آن طرح و ایده های خلاقانه در آن پیاده کرد.
وی که با ایده تولید کود سلسیوم گرانوله از پسماندهای کارخانجات شالی کوبی در رویداد استارت آپ قزوین شرکت کرده است، تصریح کرد: به عنوان مثال بیشتر خانوارهای روستایی استان گیلان دارای چند دام و طیور هستند که می توانند به راحتی و با یک دستگاه ابداعی از فضولات آنها برای تولید کودهای عالی و نیز از تبدیل زباله های خود به کود با استفاده از پسماندها استفاده کنند.
به گفته وطنخواه، این نوع اشتغال علاوه بر درآمدزایی پایدار برای خانوارهای روستایی، در ایجاد محیط زیست عاری از آلاینده ها نیز می تواند مثمر ثمر باشد.

** هر نوع ایده و خلاقیت نیازمند به حمایت های قانونی
یک مبتکر و ایده پرداز دیگر حاضر در رویداد استارت آپ قزوین گفت: ایده ها و خلاقیت ها لزوما نیازمند حمایت های مالی دولتمردان نیستند اما باید به لحاظ قانونی مورد حمایت قرار گیرند.
این مبتکر در زمینه خشک کردن مواد غذایی که خواست نامش گفته نشود، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از ایده پردازان و طراحان استارت آپ کشور نمی توانند کارهای خود را به صورت قانونی برندسازی کنند تا جایی که با بروز و ظهور بسیاری از موانع، مبتکر لقای کار خود را به عطایش می بخشد.
وی با بیان اینکه استارت آپ نیز مانند بسیاری از فناوری ها مانند اینترنت، مخابرات و تجهیزات باید به روز باشد، تاکید کرد: مسئولان باید بدانند که با حمایت های قانونی از این پدیده نوظهور می توانند بدون هیچ سرمایه گذاری کلان تا 90 درصد از مشکلات مناطق محروم و روستایی کشور را برطرف سازند.

**امروز بازار جهانی تعیین کننده خرید کالا است
حمیدرضا احراری، محقق و کارآفرین حاظر در نشست قزوین با اشاره به اینکه موفقیت استارت آپ در نحوه برگزاری آن و نیز نوع حضور مشارکت کنندگان آن است، اظهار داشت: متاسفانه نهادهای حمایتی در کشور ما بر خلاف سایر نقاط جهان که به بخش خصوصی واگذار شده، بر عهده دولت قرار دارد.
وی ادامه داد: خوشبختانه ایده پردازان حاضر در نخستین رویداد استارت آپ روستایی کشور که به میزبانی قزوین برگزار شده با استعداد و خلاق بوده اما مساله مهم ساماندهی ایده ها، صنعتی سازی و تولید آنها تا رسیدن به بازار حایز است و که این موضوع باید مورد توجه دست اندرکار برگزار کنندگان رویداد قزوین باشد.
احراری، لزوم بسترهای قانونی برای فعالیت شرکت های استارت آپی را حایز اهمیت دانست و گفت: در این زمینه باید دولت به طور جدی ورود پیدا کند.
به گفته وی، امروز ایده پردازان، محققان، خلاقان و مبتکران ما بیش از پرداختن به امور تحقیقاتی خود گرفتار استعلام و مجوزها هستند که با رفع این مساله در شرایط حاد اقتصادی کشور، می توان شاهد رفع بسیاری از مشکلات بود.
این محقق با بیان اینکه باید از نخبگان جامعه به شکل عملی حمایت کرد، یادآور شد: توسعه اقتصادی بستر اجتماعی مناسب به خود را طلب می کند چرا که دیگر با شعار دادن نمی شود کارآفرینی کرد تا جایی که بسیاری از نیروهای مستعد این مرز و بوم که جلای وطن کردند نیز دوست داشتند در قدم نخست برای کشور و مردم خود کار کنند.

** کسب و کارهای نو کلید توسعه روستاها
معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار قزوین نیز به ایرنا گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در حوزه کسب و کار آینده روستایی امروزه حوزه سرمایه گذاری در روستاها باید ارتباط مستقیم و مستمری را با شرکت های استارت آپی داشته باشند زیرا با ایجاد اعتماد سازی بین سرمایه گذران شاهد اجرایی شدن بسیاری از طرح ها و ایده های موجود در این زمینه خواهیم بود.
علی فرخزاد با بیان اینکه خیلی از طرح های استارت آپی باید به سمت حوزه گردشگری ورود پیدا کند، اظهار داشت: با توجه به ثبت نام های مربوط به طرح های اشتغال زایی روستایی در این استان برای دریافت تسهیلات، تنها 17 درصد آن مربوط به حوزه گردشگری بوده که این رقم نسبت به ظرفیت های این بخش بسیار ناچیز است.
وی ادامه داد: استارت آپ ها بدون شک با ورود به حوزه گردشگری روستایی و اجرایی کردن ایده ها و خلاقیت های ارایه شده در این بخش می توانند گام های اساسی را در رشد و توسعه روستاهای کشور و منطقه بردارند.
فرخزاد با بیان اینکه رونق گردشگری در روستاها می تواند معیشت روستاییان را تضمین کند، ادامه داد: امروز مردم با ماشینی شدن زندگی علاقه زیادی به سفر و اسکان چند روزه در روستاها دارند اما متاسفانه تلاش چندانی در جهت معرفی آثار تاریخی و طبیعی و جاذبه های گردشگری این مناطق صورت نگرفته است که خلاء این مهم می تواند با فعالیت شرکت های استارت آپی پر شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا تضمین اشتغال روستایی با ایده های استارت آپی


  منبع:   در تاريخ:  ۱۳ شهريور ۱۳۹۷  ساعت: 7:50:18صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 109

لينك خبر (كد خبر= 1277 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد