مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۵۵ نفر

مشاهدات:
امروز= ۴۷۱ مرتبه
تیر ماه = ۴۴۳۷۸ مرتبه
كل مشاهده= ۱۳۵۶۳۲۳ مرتبه
بیشترین = ۷۷۶۳ - ۱۸/۸/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۱۴۹ مرتبه
 

    ترکیب ابریشم و نانو لوله‌ کربنی برای تولید فیلم

ابریشم به دلیل کیفیت و عملکرد از قیمت بسیار بالایی برخوردار است، هر چند پلیمرهای سنتزی نظیر نایلون ارزان‌تر هستند اما از نظر خواص مکانیکی و کیفیت، قابل مقایسه با ابریشم نیستند. تحقیقات اخیر محققان دانشگاه پترزبورگ نشان می‌دهد که ترکیب ابریشم با نانولوله‌های کربنی می‌تواند منجر به ...

ابریشم به دلیل کیفیت و عملکرد از قیمت بسیار بالایی برخوردار است، هر چند پلیمرهای سنتزی نظیر نایلون ارزان‌تر هستند اما از نظر خواص مکانیکی و کیفیت، قابل مقایسه با ابریشم نیستند. تحقیقات اخیر محققان دانشگاه پترزبورگ نشان می‌دهد که ترکیب ابریشم با نانولوله‌های کربنی می‌تواند منجر به تولید نسل جدیدی از الیاف شود که برای استفاده در صنعت زیست‌پزشکی و الکترونیک زیست‌تخریب‌پذیر مناسب است. مصطفی بدوی از محققان این پروژه می‌گوید: «ابریشم ماده بسیار جالب توجهی است که اخیرا کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف پیدا کرده است. برای این که بتوان از ابریشم استفاده کرد، به جای ساختار الیافی، نیاز به تولید پروتئین ابریشم موسوم به فیبروئین به‌صورت فیلم داریم که خواص شیمیایی، مکانیکی و نوری مورد نظر را داشته باشد.» این گروه تلاش کردند تا چنین فیبروئین‌هایی را تولید کنند، اما آنها در آب ناپایدار هستند و به سختی می‌توان ساختار مولکولی آنها را به‌صورت فیلم کنترل کرد. از این رو پژوهشگران تصمیم گرفتند تا از نانولوله‌های کربنی برای این کار استفاده کنند. بدوی می‌افزاید: «یکی از ویژگی‌های جالب نانولوله‌های کربنی آن است که این مواد زمانی که داخل ماتریکس پلیمری قرار می‌گیرند، در اثر تابش امواج ماکروویو، به‌صورت منطقه‌ای گرم می‌شوند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این فرآیند را روی تولید ساختارهای فیلمی شکل از ابریشم اعمال کنیم تا در نهایت کامپوزیت حاوی فیبروئین ابریشم و نانولوله‌ کربنی تولید کنیم.» این گروه نشان دادند زمانی که امواج ماکروویو به این ترکیب اعمال می‌شود، حلال بخار شده و می‌توان ساختار پروتئین‌ را با ساز و کاری کنترل شده به‌صورت فیلم در آورد. فیلم تولید شده با این روش شفاف، تخریب‌پذیر و انعطاف‌پذیر است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Promoting Helix-Rich Structure in Silk Fibroin Films through Molecular Interactions with Carbon Nanotubes and Selective Heating for Transparent Biodegradable Devices در نشریه Applied Nano Materials به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا ترکیب ابریشم و نانو لوله‌ کربنی برای تولید فیلم


  منبع:   در تاريخ:  ۲۰ آبان ۱۳۹۷  ساعت: 8:27:31صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 149

لينك خبر (كد خبر= 1329 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد