مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۲۷ نفر

مشاهدات:
امروز= ۱۸۹ مرتبه
آذر ماه = ۱۸۳۱۰ مرتبه
كل مشاهده= ۱۴۶۸۵۶۴ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۲۱ مرتبه
 

    تولید فوم فلزی با بیشترین میزان جذب انرژی در واحد علوم و تحقیقات

سرپرست تیم تحقیقاتی تولید این فوم کامپوزیتی، گفت: فوم‌های فلزی سلول بسته، دسته‌ای از مواد پیشرفته هستند که به عنوان جاذب انرژی در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارند. دکتر محمدجواد نیری با بیان اینکه ویژگی‌های این مدل از فوم‌ها تحت تاثیر شکل، اندازه و توزیع حفره‌ها و خواص و شکل ه ...

سرپرست تیم تحقیقاتی تولید این فوم کامپوزیتی، گفت: فوم‌های فلزی سلول بسته، دسته‌ای از مواد پیشرفته هستند که به عنوان جاذب انرژی در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارند. دکتر محمدجواد نیری با بیان اینکه ویژگی‌های این مدل از فوم‌ها تحت تاثیر شکل، اندازه و توزیع حفره‌ها و خواص و شکل هندسی دیواره‌های سلولی آن است، افزود: در فرایندهای فوم‌سازی چه به روش متالورژی پودر و چه به روش ذوبی، امکان کنترل نحوه تشکیل، رشد و قرارگیری حباب‌ها وجود ندارد که باعث ناهمگنی در ساختار و خواص مکانیکی فوم می‌شود. وی استفاده از کره‌های توخالی پیش ساخته را راهکاری برای غلبه بر مشکل ناهمگنی حفره ها در ساختار فوم بیان کرد و ادامه داد: در این راهکار به دلیل ناتوانی در توزیع یکنواخت کره‌ها و چیدمان حفره‌ها به شکل بهینه در ساختار فوم، با یکنواخت نبودن در فاصله بین کره‌ها مواجه خواهیم شد که این امر امکان دستیابی به حداکثر پتانسیل استفاده از این کره‌ها را محدود می‌کند. عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مواد واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: از جمله مزایای فوم تولید شده در واحد علوم و تحقیقات می‌توان به چیدمان منظم و قابل طراحی ساختار فوم، چگالی کمتر در برابر فوم‌های مشابه، استحکام و میزان جذب انرژی بالا (40 درصد بیشتر از فوم‌های فلزی مشابه)، وابسته نبودن خواص فوم به حفره های آن، جذب انرژی بیشتر و نسبت استحکام به وزن بالاتر، اشاره کرد.
وی افزود: علاوه بر خواص مکانیکی بهینه در این نوع فوم، امکان طراحی ساختار فوم بر اساس ویژگی‌ها و کاربرد مورد نیاز مشتری، بارز نشدن واکنش بین فلز و پلیمر، وابسته نبودن خواص فوم به خواص کره‌های موجود از دیگر ویژگی‌های بارز این فوم‌ها است. دکتر نیری گفت: صنایع هوافضا، سیستم حمل ونقل (قطار، اتومبیل و اتوبوس‌ها) به عنوان جاذب انرژی در تصادف، محفظه‌های مقاوم در برابر تشعشع، صنایع پزشکی و ساختمانی از جمله کاربردهای فوم ابداعی در واحد علوم و تحقیقات است.‌ همچنین به دلیل انتقال حرارت پایین‌تر نسبت به فوم‌های فلزی مشابه، این فوم عایق حرارتی مناسبی با ثبات گرمایی برتر و مقاومت مناسب در برابر آتش دارد. به گفته دکتر نیری با همکاری گروه فوم فلزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت بیشتر و نتایج بهتر در خواص فوم ابداعی خواهیم بود. اکنون با جذب سرمایه امکان تولید انبوه برای صنایع مختلف وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا تولید فوم فلزی با بیشترین میزان جذب انرژی در واحد علوم و تحقیقات


  منبع:   در تاريخ:  ۱۶ دی ۱۳۹۷  ساعت: 8:26:20صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 122

لينك خبر (كد خبر= 1374 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد