مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۵ نفر

مشاهدات:
امروز= ۴۱۷ مرتبه
تیر ماه = ۴۴۳۲۴ مرتبه
كل مشاهده= ۱۳۵۶۲۶۹ مرتبه
بیشترین = ۷۷۶۳ - ۱۸/۸/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۷۷ مرتبه
 

    حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد

انواع مختلف ضایعات برای محیط زیست و انسان آسیب زا است،در این میان مواد گازی خطرناک ترین نوع ضایعات هستند، همچنین سرعت گسترش آلاینده ها وضایعات گازی بیشتر از جامدات ومایعات است. از سویی تشخیص، اندازه گیری حذف آنها نیز دشوارتر است، از این رو انتشار این مواد نگرانی های بسیاری را ایجاد می کند، به گونه ا ...

انواع مختلف ضایعات برای محیط زیست و انسان آسیب زا است،در این میان مواد گازی خطرناک ترین نوع ضایعات هستند، همچنین سرعت گسترش آلاینده ها وضایعات گازی بیشتر از جامدات ومایعات است. از سویی تشخیص، اندازه گیری حذف آنها نیز دشوارتر است، از این رو انتشار این مواد نگرانی های بسیاری را ایجاد می کند، به گونه ای که امروزه تشخیص و اندازه گیری گازهای سمی، آتشگیر و گلخانه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این حسگرباتوجه به حجم، اندازه و سادگی عمل می توان با برنامه ریزی و کوپل کردن به سیستم های زنگ اخبار به عنوان ابزارهوشمند و هشداردهنده در حیطه های مختلف به کار گرفته شود. بسیاری از گازها تأثیرات مخربی بر روی سلامتی انسان ها دارند،پس حسگرهای گازی به عنوان ابزاری برای تعیین و اندازه گیری گازهای سمی و آلاینده های محیط زیست اهمیت زیادی دارند،زمینه کاربرد آن نیز متنوع است ومی توان در زمینه های مختلف همچون کنترل کیفیت در صنایع شیمیایی، اندازه گیری آلاینده در محیط زیست، صنایع نظامی وپزشکی از آن استفاده کرد.
یک سنسور گازی شیمیایی وسیله ای است که وقتی در معرض یک ترکیب گازی یا مخلوطی از چند گاز قرار می گیرد خواص مختلف آن همچون هدایت الکتریکی، ظرفیت و جرم تغییر می کند، تغییر در این خواص فیزیکی به صورت یک سیگنال فیزیکی برای حس کردن گاز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از پلیمرهای هادی به عنوان لایه فعال سنسورهای گازی به اوایل دهه 1980 برمی گردد، این سنسورها در قیاس با بیشتر سنسورهای تجاری موجود، که معمولا بر پایه اکسیدهای فلزی بوده و در دماهای بالا کار می کنند، از مزایای متعددی برخوردار هستند. آنها از حساسیت بالا برخوردار بوده و زمان پاسخ کوتاهی داشته و در دمای اتاق کار می کنند. همچنین سنتز آنها از طریق فرایندهای شیمیایی یا الکتروشیمیایی به راحتی عملی بوده و ساختار زنجیره مولکولی شان را به سادگی توسط کوپلیمریزاسیون یا مشتق سازی می توان تغییر داد، به علاوه پلیمرهای هادی خواص مکانیکی خوبی دارند که به کارگیری آنها را در سنسورها ساده می کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد


  منبع:   در تاريخ:  ۷ بهمن ۱۳۹۷  ساعت: 8:02:29صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 77

لينك خبر (كد خبر= 1397 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد