مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۶۲ نفر

مشاهدات:
امروز= ۲۴۴ مرتبه
مهر ماه = ۸۰۵ مرتبه
كل مشاهده= ۱۷۸۶۴۵۳ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۶۲ مرتبه
 

    توسط یک شرکت دانش‌بنیان؛ کودهای آلی نانویی در کشور تولید شد

کود را به طور ساده می‌توان به یک مولتی ویتامین یا غذای مکمل و ضروری برای گیاهان تعریف کرد که در صنعت کشاورزی موجب عمل‌آوری بیشتر محصول می‌شود،کودها علاوه بر اینکه بعضی مواد مورد نیاز رشد گیاهان را تامین می‌کنند، باعث می‌شوند خاک زیر کشت هم دچار افت کیفیت نشود و تداوم کشت در ...

کود را به طور ساده می‌توان به یک مولتی ویتامین یا غذای مکمل و ضروری برای گیاهان تعریف کرد که در صنعت کشاورزی موجب عمل‌آوری بیشتر محصول می‌شود،کودها علاوه بر اینکه بعضی مواد مورد نیاز رشد گیاهان را تامین می‌کنند، باعث می‌شوند خاک زیر کشت هم دچار افت کیفیت نشود و تداوم کشت در آن امکان‌پذیر شود. کودها به سه دسته کلی آلی، بیولوژیک و شیمیایی تقسیم‌بندی می‌شوند که در بین آنها کود آلی یا همان ارگانیک به دلیل دارا بودن منشا طبیعی (فاقد مواد افزودنی مصنوعی) برای خاک ضرری ندارند، این کودهای ارگانیک علاوه بر مقرون به صرفه بودن پایه‌ای کربنی دارند و خودشان بازمانده مواد زنده‌ای هستند که در گذشته وجود داشته‌اند. کودهای آلی برای رشد سبزی‌ها، افزایش گل‌دهی، سرسبزی چمن‌ها و همچنین تقویت دانه‌های تازه کاشته شده مفید هستند. به دلیل اهمیتی که این نوع از کودها دارند، برخی از فعالان صنایع دانش‌بنیان چند سالی است که به تولید چنین کودهایی با مزیت‌های ویژه روی آورده‌اند. سعید کلانتری، فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی یکی از همین افراد جوان است که توانسته کود آلی با ساختار نانوئی (Nano structure) تولید کند. این محصول برای باغات و مناطق خشک یا مکان‌هایی که زمین سهم کمی از بارش‌های آسمانی دارد، مناسب است. کلانتری در این خصوص گفت: کود آلی که تولید کرده‌ایم بازدهی بالایی دارد و به طور کامل بومی است، در حالی که این محصول از پس دو آزمایش وزارت جهاد کشاورزی هم سربلند بیرون آمده است. 

این مدیر شرکت دانش‌بنیان در خصوص ویژگی‌های این کود آلی افزود: این محصول یک بافت اسفنجی دارد که بین آن حفراتی به اندازه ۲۰۰ نانومتر ایجاد شده و قادر است مولکول‌های آب را در خود ذخیره کند. وی با اشاره به اینکه به این کود آلی ماده پلی سیلیکات اضافه کردیم که از منطقه آذربایجان شرقی قابل استحصال است و به این ترتیب کودهایی با حفره ۳۰۰ نانومتری ایجاد کرده‌ایم، تاکید می‌کند: در تولید این کودها می‌توانیم با کالیبر مدنظر حفره‌های داخل کود را در حد چند نانومتر تغییر دهیم. این کار را هم نسبت به نیازهای محیطی و آزمایش‌هایی که بر روی خاک انجام شده است، انجام می‌دهیم. وی گفت: مشتریان ما متناسب با خاکی که دارند اعم از شوری خاک، میزان بارش و همچنین ویژگی‌های کودی سفارش خود را ارائه می‌دهند، کودهای تولیدی این مجموعه بازدهی بالایی دارند و قیمت آنها بسیار مقرون به صرفه است، ادعا نداریم که محصول نانومتریک تولید کرده‌ایم، بلکه این تنها یک محصول کود آلی است که مزیت‌هایی همچون ذخیره مواد مورد نیاز خاک تا ۵ سال و آزادسازی تدریجی مواد را دارد.  وی افزود: برای تحقیق و توسعه این محصول سه سال زحمت کشیدیم و از سال ۹۲ در این بخش شروع به فعالیت کردیم.

منبع: ایرنا توسط یک شرکت دانش‌بنیان؛ کودهای آلی نانویی در کشور تولید شد


  منبع:   در تاريخ:  ۷ خرداد ۱۳۹۸  ساعت: 8:18:20صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 162

لينك خبر (كد خبر= 1494 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد