مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۶۸ نفر

مشاهدات:
امروز= ۹۷۴ مرتبه
مرداد ماه = ۳۵۴۲۵ مرتبه
كل مشاهده= ۱۷۲۲۸۱۲ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۶۷ مرتبه
 

   ساخت گوشت و پوست مصنوعی خودترمیم شونده

برخی از هیدروژل‌ها تحمل فشار مکانیکی را دارند، برخی دیگر می‌توانند خود را ترمیم کنند و گروهی نیز می‌توانند شکل و رنگ خود را تغییر داده و آن را به حافظه بسپارند. اما تاکنون هیچ دانشمندی موفق به گنجاندن هر سه این ویژگی‌ها در یک هیدروژل نشده بود. حال دانشمندان استرالیایی پس از انجام ...

برخی از هیدروژل‌ها تحمل فشار مکانیکی را دارند، برخی دیگر می‌توانند خود را ترمیم کنند و گروهی نیز می‌توانند شکل و رنگ خود را تغییر داده و آن را به حافظه بسپارند. اما تاکنون هیچ دانشمندی موفق به گنجاندن هر سه این ویژگی‌ها در یک هیدروژل نشده بود. حال دانشمندان استرالیایی پس از انجام آزمایش‌های فراوان ادعا می‌کنند نخستین هیدروژل پویا را ساخته‌اند که قوی، محکم، مقاوم در برابر خستگی و خود ترمیم‌کننده است و هم‌زمان می‌تواند شکل خود را تغییر داده و آن را به حافظه بسپارد.  لوک کونال (Luke Connal) از دپارتمان شیمی دانشگاه ملی استرالیا در این باره می‌گوید: «با فرآیندهایی که در تولید این هیدوژل به کار گرفته‌ایم، می‌تواند چون پوست انسان خود را ترمیم کند.» «هیدروژل‌ها معمولا ضعیف هستند اما ماده‌ای که ما ساخته‌ایم آنقدر قدرت دارد که می‌تواند به راحتی اشیای خیلی سنگین را بلند کرده و چون ماهیچه‌های انسان شکل خود را تغییر دهد.» داشتن یک ماده انعطاف‌پذیر با چنین خواص شگفت‌آوری می‌تواند دستاوردی بزرگ در مسیر ساخت نسل جدید ربات‌های نرم و تجهیزات زیست‌پزشکی باشد.

برخلاف بسیاری از هیدروژل‌های دیگر که تغییر شکل آن‌ها ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد، این هیدروژل جدید تنها در ۱۰ ثانیه خم می‌شود. محققان بر این باورند که این هیدروژل می‌تواند روزی چون یک ماهیچه مصنوعی حرکت کند. پژوهشگران با استفاده از هیدروژل منحصربه‌فرد خود ورق‌های نازک گوشت و پوست انسانی نشکن ساختند. این ورق‌ها در واکنش به گرم و سرد شدن، به حالت‌های مختلف خم شده و تغییر شکل دادند و هم‌زمان با برگشتن دما به حالت اول، به شکل اولیه خود بازگشتند. تیم استرالیایی همچنین در تلاش است تا این هیدروژل را به جوهری با قابلیت چاپ سه‌بعدی تبدیل کند. گزارش کامل این پژوهش در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا     ساخت گوشت و پوست مصنوعی خودترمیم شونده


  منبع:   در تاريخ:  ۱۷ آذر ۱۳۹۸  ساعت: 11:24:02صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 167

لينك خبر (كد خبر= 1575 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد