مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۷۱ نفر

مشاهدات:
امروز= ۴۲۳۹ مرتبه
دی ماه = ۳۲۲۳۰ مرتبه
كل مشاهده= ۱۸۹۶۴۳۵ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۳ مرتبه
 

   ساخت نخستین «ساعت‌نمای آفتابی» کشور در پارک فناوری پردیس

«یحیی نوریان» مدیرعامل این شرکت با اشاره به طراحی منحصر به فرد این ساعت‌نما در سطح کشور و جهان، گفت: ساعت‌نمای آفتابی نصب شده در پارک فناوری پردیس با ویژگی‌های منحصر به فردش طرحی نو به حساب می‌آید که نمونه‌ مشابه داخلی و خارجی ندارد. وی افزود: اختلاف ساعت&zw ...

«یحیی نوریان» مدیرعامل این شرکت با اشاره به طراحی منحصر به فرد این ساعت‌نما در سطح کشور و جهان، گفت: ساعت‌نمای آفتابی نصب شده در پارک فناوری پردیس با ویژگی‌های منحصر به فردش طرحی نو به حساب می‌آید که نمونه‌ مشابه داخلی و خارجی ندارد. وی افزود: اختلاف ساعت‌نمای ما با ساعت آفتابی جهان سنت، این است که به جای حرکت شاخص روی صفحه مدرج، تصویر عدد ساعت را با سایه گوی‌های به ظاهر نامنظم روی صفحه مقابل می‌سازد. نوریان در خصوص چگونگی کار این ساعت‌نما، توضیح داد: در ساخت ساعت‌نما از گوی‌های غیرهم‌شکل استفاده شده است. هندسه فضایی پیچیده استفاده شده در ساخت آن، تلاقی سایه‌ گوی‌ها را در فضا، چنان نظم می‌دهد که هر ساعت از روز، به صورت سایه بر صفحه‌ میانی ساعت شکل می‌گیرد که این اتفاق، نوعی کارکرد نوآورانه در ساعت‌های آفتابی‌ است. وی در رابطه با فرآیند و نحوه ساخت ساعت‌نما بیان کرد: طراحی مفهومی و محاسباتی این ساعت‌نما توسط طراح معمار «مجتبی ثابت‌فرد» از اعضای شرکت صورت گرفته است و توسعه‌ طراحی اجرایی و ساخت آن به صورت تیمی، در این شرکت انجام شده است. وی ادامه داد: ایده اولیه طراحی این ساعت‌نما برگرفته از گونه‌ای از اسطرلاب تحت عنوانذات‌الحِلَق ( حلقه‌هایی فلزی و متداخل دارد و در منابع عربی از آن با نام ذات‌الحِلَق یا اسطرلاب الکری یاد می‌کنند)، هندسه‌های مشهور سنتی ایرانی و هندسه‌های سماوی‌ است. نوریان ادامه داد:ما در این ساعت‌نما جدای از گوی‌های به کار رفته، با دوایری روبه‌رو هستیم که متحد المرکز نیستند، اندازه‌هایشان مساوی نیست و با تداخل پیچیده‌ای در فضا قرار گرفتند. این دوایر در فضا به کمک طراحی و ساخت دیجیتال دقیق، ساخته شده‌اند. وی گفت:مکان هندسی گوی‌ها روی تمام حلقه‌ها به صورت دیجیتال پیاده‌سازی شده است. تمام گوی‌ها با فناوری پرینت سه بعدی و با اشکال ناهم‌سان پرینت شده‌اند. در نهایت کل کار بر پایه‌ای دقیق با هندسه خاص نصب شده که امکان تعدیل زاویه کل ساعت‌نما را نسبت به اعتدالین فراهم می‌کند. وی اضافه کرد: در اعتدالین نجومی یعنی اوایل پائیز و ابتدای بهار، زاویه خورشید نسبت به زمین در فاصله‌ای اندک تغییر می‌کند. به همین دلیل در ساعت‌های نجومی جهان گاهی دو شبکه خطوط روی صفحه‌ زیر شاخص می‌بینیم که هر کدام برای یکی از این دو هستند. ساعت‌نمای آفتابی در اعتدالین، با طی کردن یک گام کوتاه زاویه‌اش را نسبت به افق عوض می‌کند و به این صورت می‌تواند ساعت‌های زمستانی و تابستانی را به‌صورت مستقل نمایش دهد.

مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس با اشاره به جزئیات دقیق‌تر بیان کرد: در هندسه این ساعت‌نما نزدیک به ۱۹۰ گوی و ۹ فلک دوار به کار رفته است. گوی‌های به کار رفته کاملا از لحاظ قطر، هندسه و موقعیت قرارگیری در فضا منحصر به فرد هستند و محل استقرار آن‌ها روی ۹ دایره بهینه‌سازی شده است. وی ادامه داد: این ۹ فلک که در واقع برخواسته از متون ادبیات و نظامات سنتی ما هستند، سعی دارند تمام گوی‌ها را منظم کنند. در نتیجه این هماهنگی‌هاست که ‌می‌توان بین ساعت ۸ صبح تا ۵ بعداز ظهر، سایه عدد هر ساعت را روی صفحه‌ای در میان گوی‌ها مشاهده کرد.

منبع: خبرگزاری ایرناساخت نخستین «ساعت‌نمای آفتابی» کشور در پارک فناوری پردیس


  منبع:   در تاريخ:  ۲۱ دی ۱۳۹۹  ساعت: 8:59:17صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 13

لينك خبر (كد خبر= 1746 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد