مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۴۷۲ نفر

مشاهدات:
امروز= ۱۲۵۴ مرتبه
دی ماه = ۶۶۲۵۴ مرتبه
كل مشاهده= ۲۴۰۸۵۲۳ مرتبه
بیشترین = ۱۰۳۵۰ - ۶/۶/۱۴۰۰
صفحه جاری= ۱۸۲ مرتبه
 

   بافرهای فوری بومی در دستان محققان/ کار در آزمایشگاه با محصول ایرانی آسان می‌شود

بافر یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌شود. محلول‌‌های بافر توانایی حفظ پی‌اچ محلول را حتی در صورت افزودن اندکی باز یا اسید دارد. درواقع بافرها موادی هستند که از ...

بافر یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌شود. محلول‌‌های بافر توانایی حفظ پی‌اچ محلول را حتی در صورت افزودن اندکی باز یا اسید دارد. درواقع بافرها موادی هستند که از تغییرات زیاد پی‌اچ جلوگیری می‌کنند. بافرهای برای آماده‌سازی محیط کشت به کار می‌روند و یکی از محصولات پرکاربرد در آزمایشگاه‌ها هستند.

حال محققان دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به توسعه و تولید قرص آماده به مصرف بافرهای آزمایشگاهی شده‌اند که می‌تواند روند آماده‌سازی محیط کشت را سریع‌تر و موثرتر کند. قرص‌های آماده به مصرف راه‌حل سریع، آسان و راحت برای تهیه انواع بافرها و محیط کشت‌های آزمایشگاهی است. این قرص‌ها سریع حل می‌شوند و جایگزین مناسبی برای روش‌های قدیمی، طولانی و پیچیده  است. با استفاده از این قرص‌ها می‌توان در کمترین زمان، بدون نیاز به محاسبات، ترازو، ابزار وتجهیزات دیگر بافر با محیط کشت را تهیه و در زمان تکنسین و پژوهشگر صرفه‌جویی کرد.

قرص آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی چیست؟

به گفته محمد محقق، دانشجوی دکتری نانوبیوتکنولوژی و صاحب ایده قرص‌های آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی؛  یکی از کارهای همیشگی پژوهشگران و تکنسین‌های آزمایشگاه آماده‌سازی بافرهای محیط کشت با استفاده از مواد اولیه است، برای انجام این کار ابتدا باید محاسباتی انجام شود تا مقدار مورد نیاز هر ماده برای هر بافر مشخص شود. این امر زمانی پیچیده‌تر می‌شود که در یک بافر باید بیش از هفت نوع ماده وجود داشته باشد. اندازه‌گیری مواد برای آماده‌سازی بافر کار حساسی است و باید با دقت فراوان انجام شود. بنابراین دانشمند باید وقت زیادی را صرف آماده‌سازی هر بافر محیط کشت کند.

ایده این طرح زمانی در ذهن محقق شکل گرفت که وی دانشجوی کارشناسی ارشد بود. این پژوهشگر ایرانی پس از مطالعات بسیار در حوزه نانو و آشنایی با روش‌های تولید قرص موفق به توسعه و تولید قرص‌های آماده به مصرف بافر شد. این قرص‌ها می‌توانند به سرعت و به آسانی بافرهای محیط کشت را برای دانشمند آماده کنند. با استفاده از این روش نه‌تنها محیط کشت در کمترین زمان ممکن آماده می‌شود بلکه دیگر نیازی به تجهیزات اضافی نیست. 

مزایای قرص آماده به مصرف بافر چیست؟

این محقق می‌گوید؛ قرص‌های آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی جایگزین مناسبی برای روش‌های دشوار و وقت‌گیر سنتی به شمار می‌روند. به دلیل تحریم‌ها برخی از مواد آزمایشگاهی در بازار موجود نیست یا به سختی پیدا می‌شود، از سوی دیگر قیمت مواد آزمایشگاهی به شدت بالا رفته است، بنابراین قرص آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی بهترین گزینه برای آزمایشگاه‌ها و پژوهشگران به شمار می‌رود.

قرص‌های آزمایشگاهی خارجی در بازار موجود است اما واردات این محصولات با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. علاوه‌ بر این قیمت این قرص‌ها نیز بسیار بالاست. بافرهای آزمایشگاهی به صورت پودر نیز در کشور تولید می‌شود که قیمت متوسطی دارند اما اندازه‌ دانه‌های این پودرها متفاوت بوده که درنتیجه کیفیت آزمایش را پایین می‌آورد.  برخی از شرکت‌ها نیز بافرهای آزمایشگاهی را به شکل آماده و فیلترشده ارائه می‌کنند اما مقیاس‌پذیری این محصولات کم بوده و قیمت آنها نیز بسیار بالاست.

قرص جایگزین مناسب روش‌های سنتی

آزمایشگاه‌های ژنتیک، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌های تشخیصی از بافرهای محیط کشت استفاده می‌کنند. قرص‌های آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی نه‌تنها روند پژوهش در آزمایشگاه را سرعت می‌بخشد بلکه قیمت آنها اقتصادی بوده و گزینه مناسبی برای استفاده در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی به شمار می‌روند.  علاوه‌بر قرص‌های آماده به مصرف بافر آزمایشگاهی، این شرکت دانش‌بنیان هفت محصول تولید کرده و در آینده نه چندان دوری وارد بازار می‌شود. همچنین این شرکت ۳۰ محصول در مرحله توسعه و تحقیق دارد و تاکنون دو ثبت اختراع نیز داشته و دو پتنت دیگر نیز در مرحله بررسی دارند.

منبع: خبرگزاری آنابافرهای فوری بومی در دستان محققان/ کار در آزمایشگاه با محصول ایرانی آسان می‌شود


  منبع:   در تاريخ:  ۸ بهمن ۱۳۹۹  ساعت: 8:42:48صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 182

لينك خبر (كد خبر= 1758 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد