مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام - www.iuui.ir


   ساخت دستگاه آزمایش دقیق آب با تلاش فناوران ایرانی  ۳ تير ۱۳۹۸


آزمایش و عملی شدن ایده‌های نوآور، نیازمند وجود تجهیزات آزمایشگاهی و ارزیابی است که نتیجه را دقیق، بی کم وکاست و منطبق با واقعیات ارائه کند و به طور حتم ساخت و بهره بردن از چنین تجهیزاتی، نیازمند دانش فنی و تخصص در ساخت ابزارهای دقیق است.

اما یک شرکت دانش‌بنیان اخیراً موفق به ساخت تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه‌های آب و هیدرولیک به منظور رفع نیازهای داخلی شده است.

احد باحجب، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این‌که ساخت تجهیزات حوزه هیدولیک و آب به عنوان یکی از نیازهای مراکز تحقیقاتی و صنعتی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: کار خود را با ساخت و طراحی مدل‌های آموزشی هیدرولیکی آغاز کردیم.

وی افزود: با ساخت تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی آموزشی در زمینه‌های هیدرولیک، مکانیک سیالات، هیدرلوژی و منابع آب، آبیاری، اتوماسیون و اندازه‌گیری آب، تلاش کردیم بخشی از نیازهای صنایع آبی، مهندسی و آموزشی کشور به این تجهیزات را تأمین کنیم.

این فعال فناور، تولید دستگاه‌های آزمایشی شبیه‌ساز را یکی از خطوط تولید این شرکت عنوان کرد و گفت: تجهیزات سیمولاتور یا شبیه‌ساز نقش مهمی در یادگیری، تست‌های تکنیکی دقیق و افزایش کیفیت محصول نهایی دارند.

وی ادامه داد: بر همین اساس، تجهیزات شبیه‌ساز مانند شبیه‌ساز باران، برای مدل‌سازی رواناب‌ها فرسایش و رسوبگذاری تولید شده است.

مدیرعامل شرکت آذر آشنا آب افزود: ساخت شبیه‌سازهای انتقال رسوب، گرداب‌های آزاد و اجباری، کانال جریان روباز و فشار هیدرواستاتیک از دیگر تجهیزات شبیه‌ساز تولیدشده توسط این شرکت است.

وی، به نقش تولید این تجهیزات در افزایش کیفیت تجهیزات تولیدی حوزه آب اشاره کرد و گفت: اغلب تجهیزات ساخته شده توانسته است استانداردهای ملی را کسب کند و به عنوان یک محصول کارآمد، توانمندی خود را نشان دهد.

این فعال عرصه دانش‌بنیان ادامه داد: علاوه بر این بخش دیگر تجهیزات ساخته شده در مرحله اخذ تاییدیه‌های فنی و آزمایشگاهی قرار دارند.

این فعال فناور از راه‌اندازی این حرکت توسط جمعی از دانشگاهیان گفت و ادامه داد: تعدادی از فعالان دانشگاهی که در حوزه‌های مهندسی و آب و خاک فعالیت می‌کنند با شناخت نیاز بازار، این محصولات را به بازار عرضه کرده‌اند.

وی ادامه داد: دستگاه‌هایی چون دستگاه آزمایش ضربه جت، سطح‌سنج اولتراسونیک، دستگاه بررسی کاویتاسیون، میز هیدرولیک حجمی و دستگاه مطالعه هیدرولوژی از دیگر تولیدات این شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

منبع: خبرگزاری ایرنا


 آدرس خبر:  www.iuui.ir/news/news.asp?newsnum=1512
 

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد