مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام - www.iuui.ir


   نشست اعضای هیأت علمی با آقای دکتر صادقی مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی  ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵


نشست اعضای هیأت علمی با آقای دکتر صادقی مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی

در این نشست دکتر محمد علی‌اکبری، رئیس محترم دانشگاه ضمن تبریک میلاد حضرت علی علیه السلام و روز پدر با خیرمقدم و تشکر از حضور جناب آقای صادقی و اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه‌های فعال استان اظهار داشت: از حضور و شرکت همه شما دوستان در این نشست بسیار خرسندم و با توجه به اینکه جمع حاضر اعضای هیأت علمی منتخبی هستد که به درستی مخاطب فرمایشات حضرتعالی هستند، زیرا این عزیزان یا وارد حوزه‌های فناوری دانش بینان شده‌اند ویا در شرف اقدام به آن می باشند که امیدوارم از فرمایشات جنابعالی در زمینه معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی حداکثربهره لازم را ببرند.

رئیس دانشگاه بیان داشت:درجایگاه معاونت علمی و فناوری به گونه ای برنامه‌ها دیده شده که ما می توانیم آن را وزارت علوم دو یا وزارت بهداشت دو بدانیم و تقریباً آنچه که ما در جریان هستیم طرح‌های پژوهشی در این دو وزارتخانه و دانشگاه‌ها ظرفیت پذیرش آنها نیست به گونه‌ای که به سمت وسوی شما و همکارانتان هدایت می شوند و این برای ما جای خرسندی دارد که یک افق جدیدی را برای شخصیت‌های دانشگاهی، اعضای محترم و شرکت‌هایی که با همکاری دانشگاه‌ها تشکیل می شوند داریم اما در واقع در این تغییر نگرش انتظار این است که به گونه‌ای انجام نشود که درآن مفهوم هسته و پیرامون دوباره تقویت نشود به عبارتی این درست است که جامعه دانشگاهی پیرامون ،ممکن است نسبت به دانشگاه‌های مرکز از قابلیت‌های کمتری برخوردار باشند ولی اینها همه سرمایه‌های ملی هستند و در حقیقت بینش ملی حکم می کند برای پیوستن دانشگاه‌های پیرامون به این جایگاه، معاونت محترم پژوهشی تدبیری بیندیشد تا بتوانیم در خدمت جامعه دانشگاهی و قابلیت‌های جدید آنان باشیم.

دکتر علی‌اکبری خاطر نشان کرد: انتظار ما از حمایت‌ها اینست که به امید خدا دانشگاه‌های پیرامون بتوانند در ظرفیت‌‌های ملی بهره‌مند شوندو امیدوارم حضرتعالی با زحمتی که متقبل شده‌اید سنگ بنای صنوق نوآوری و شکوفایی استان را در این جلسه نهادینه نمایید.

دکتر محمدحسین صادقی، مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور،اظهار کرد: حرکت از حوزه سنتی علم به بخش فناوری لازم و ضروری است تا بدانیم چگونه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه باید با نگاه به وضعیت موجود کشور به سمت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت کرده و اقتصاد کشور را به این سمت سوق داد، افزود: تورم، تحریم‌ها، رکود اقتصادی، کمبود بودجه‌های عمومی و عمرانی دولت را باید در نظر گرفت و به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان پی برد.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اضافه کرد: مشکل اشتغال جوانان یکی از مهم‌ترین مباحث است که در کنار آن خام فروشی نفت، کم رونقی تولید، قاچاق و غلبه واردات بر صادرات از دیگر مسایلی است که باعث شده به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان برای تبدیل علم به ثروت حرکت کنیم.

صادقی با اشاره به اینکه خام فروشی با ارزش افزوده ناچیز یکی از چالش‌های توسعه اقتصادی در کشور است، خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال این است که که خام فروشی کاهش یابد و تولید کالاهایی با ارزش افزوده بالا در دستور کار قرار گیرد که نامساعد بودن فضای کسب و کار نیز از دیگر چالش‌های موجود است به طوری که در این بخش در بین 189 کشور رتبه 118 را دارا هستیم.

وی ادامه داد: کم توجهی به بازار فروش و صادرات، غفلت از تولید بدون کارخانه، غفلت از تولید در بازارهای داخلی و منطقه از جمله چالش‌هایی هستند که اقتصاد کشور با آنها دست و پنجه نرم می‌کند که در کنار این عوامل مشکلات فرهنگی نیز وجود دارند که نبود نگاه کلان و ملی به توسعه، ضعف در کار جمعی و ... از جمله عوامل مشکلات فرهنگی هستند.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور شاخص توسعه یافتگی هر منطقه را مردم آن منطقه دانست و گفت: این شاخص با قابلیت‌های هر منطقه نیز در نظر گرفته می‌شود که باید نگاه ملی داشت و محلی کار کرد.

صادقی با بیان اینکه توسعه اقتصادی در گرو استفاده از مزیت‌های نسبی و منطقه‌ای است تاکید کرد: 4.5 میلیون دانش آموخته و فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار داریم که حرکت به سمت تبدیل علم به ثرورت زمینه‌ساز ایجاد اشتغال خواهد بود.

وی قطع بند ناف اقتصاد کشور از خام فروشی را در سرلوحه کار مسئولان اعلام و عنوان کرد: در مباحث مربوط به اقتصاد دانش بنیان، دانش اقتصادی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های قدرت است که به وجود آورنده درآمد نیز محسوب می‌شود.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور، آب، منابع طبیعی، نیروی کار و .. را از عوامل تولید اقتصاد کشاورزی دانست و اضافه کرد: ماشین آلات، نیروی متخصص و مواد اولیه نیز از عوامل تولید اقتصاد صنعتی هستند که در تولید بهینه و داشتن درآمد مورد انتظار نقش دارند که به عنوان مثال کل درآمد فروش نفت ایران در یک سال 30 میلیارد دلار بوده که شرکت «اپل» 170 میلیارد دلار و شرکت «گوگل» 120 میلیارد دلار درآمد یک ساله داشته‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه تولید رقابتی لازمه تسخیر بازار است، اظهار کرد: حرکت صنایع باید به سمت شرکت‌های دانش بنیان باشد و نباید فراموش کرد که در بحث تولید مقاله رتبه 16 را در جهان داریم که رتبه اول منطقه را دارا هستیم و در شاخص نوآوری نیز در بین 189 کشور رتبه 103 را داریم.

وی با بیان اینکه به ازای 188 مقاله در کشور 1 مورد ثبت اختراع داریم خاطرنشان کرد: 500 میلیارد تومان در 10 سال گذشته برای پایان نامه‌های دکتری هزینه شده است که با این شرایط در بین 146 کشور در بحث اقتصاد دانش بنیان رتبه 96 را به خود اختصاص داده‌ایم.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اظهار کرد: دانش بنیان یعنی تولید ما بر اساس علم روز جهان و با تسلط بر فناوری باشد و از همه مهم‌تر اینکه باید از جزیره‌ای عمل کردن اجتناب کرده و با همدلی در این مسیر حرکت کنیم.

صادقی با اشاره به اینکه پژوهش‌ها باید به سمت فناوری سوق داده شوند، تاکید کرد: دانشگاه‌های ما باید به صورت ریشه‌ای دانش بنیان شوند. در حال حاضر 2 هزار و 250 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که از مزایایی چون 15 سال معافیت مالیاتی وگمرکی، معافیت از خدمت سربازی برای نیروها و استفاده از انواع خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه کمتر از 1 درصد اقتصاد کشور دانش بنیان است افزود: 61 درصد شرکت‌های دانش بنیان به تعداد 1 هزار و 361 شرکت،دانش بنیان نوپا هستند، 33 درصد نیز شرکت دانش بنیان تولیدی هستند که تعداد آنها به 731 شرکت می‌رسد و دسته سوم شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان هستند که با 7 درصد تعداد 148 شرکت را شامل می‌شوند.

مشاور عالی صندوف نوآوری و شکوفایی کشور در پایان گفت: 900 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده که 550 میلیارد تومان برای اجرای این تعداد طرح در نظر گرفته شده است.

در ابتدای این نشست دکترحسین مهدی‌زاده، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با عرض خیر مقدم به دکتر صادقی، مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور و مدعوین محترم حاضر در جلسه، ابراز امیدواری کرد که سفر دکتر صادقی منشا خیروبرکت برای استان بوده و این نشست در راستای مأموریت اصلی آن که آشنایی افکار عمومی، علاقمندان و گروه‌های هدف با اهداف عملکرد صندوق می باشند صورت گیرد و کمک‌های جنابعالی به صنایعی که می توانند دراین استان مشمول این صندوق باشند ،با تسهیل و مساعدت لازم، کمکی به بهبود فرآیند‌هایی شود که استان ایلام بتواند از ظرفیت‌های لازم استفاده بهینه نماید.

 


 آدرس خبر:  www.iuui.ir/news/news.asp?newsnum=708
 

 
 

 آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد