مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۸۱۴ نفر

مشاهدات:
امروز= ۱۵۹۵ مرتبه
دی ماه = ۶۶۵۹۵ مرتبه
كل مشاهده= ۲۴۰۸۸۶۴ مرتبه
بیشترین = ۱۰۳۵۰ - ۶/۶/۱۴۰۰
صفحه جاری= ۴۰۷۵ مرتبه
 
  شرکت های دانش بنیان شیوه نامه ایجاد شرکت های دانش بنیان

 

شيوه نامه ايجاد شركت­هاي دانش ­بنيان

ويژه دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي   و اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري

 

مقدمه

       به منظور استفاده هرچه بيشتر از ظرفيت­ها و توانايي­هاي موجود در دانشگاه­ها و موسسات پژوهشي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري و اعضای هیات علمی آنها و تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور (بند الف ماده 48 و ماده 51 قانون برنامه چهارم) شركت­هاي دانش ­بنيان با شرايط زير ايجاد مي­شوند:

 شركت دانش ­بنيان به شركتي گفته مي­شود كه از %1 تا %100 سهام آن متعلق به يك دانشگاه يا واحد پژوهشي و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه­ها يا واحدهای پژوهشي  باشد. در صورتي كه سهام دانشگاه كمتر از %50 باشد شركت دانش ­بنيان خصوصي است و در غير اينصورت شركت دانش بنيان دولتي است.

 

اهداف

1- ايجاد زمينه به كارگيري هرچه بيشتر توانايي­هاي دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي و اعضای هیات علمی در جامعه

2- تجاري سازي يافته­ هاي پژوهشي

3- ترغيب هيئت علمي دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي براي فعاليت­هاي بيشتر در رفع نياز جامعه و امكان افزايش درآمد اعضاء هيئت علمي

4- افزايش درآمدهاي اختصاصي دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي

 

زمينه­هاي فعاليت

1- انجام پژوهش­هاي كاربردي و توسعه­اي

2- ارائه خدمات تخصصي و مشاوره­اي (خدمات علمي،‌ تحقيقاتي و فني)

3- توليد محصولات با فنّاوري نوين(توسعه فنّاوري)

4- انجام خدمات نظارتي بر پروژه­هاي پژوهشي، ‌اجرائي و مشاوره­اي

5- ارایه خدمات توسعه کارآفرینی

6- ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه کسب و کار

7- ارایه خدمات توسعه محصول جدید 

8- ارایه خدمات ایجاد و توسعه خوشه های کسب و کار

9- تشخیص فرصت های کارآفرینی

10- انجام خدمات توسعه فنّاوری

11- انجام خدمات ورود کسب و کارها به بازار بین الملل و جهانی کردن آنها

12- برنامه ریزی و اجرای طرحهای توسعه کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی  

 

انواع شركت­هاي دانش­ بنيان

شركت­هاي دانش­ بنيان به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1-    شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی مالک آن هستند و 2- شرکت هایی که دانشگاه ها نیز مالکیت دارند.

الف- در صورتي كه سهام دانشگاه كمتر از %50 باشد،‌ شركت دانش­ بنيان، شركتي خصوصي است كه بايد تابع قانون تجارت باشد و در اداره ثبت شركت­ها ثبت شود. دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي مي­توانند بر طبق قانون هيئت امناءها پس از تصويب هيئت امناء در شركت­هاي خصوصي سهامدار باشند و در بند الف ماده 48 قانون برنامه چهارم نيز به دولت اجازه داده شده است كه زمينه ساز و حامي تشكيل شركت­هاي غيردولتي توسعه فنّاوري و شركت­هاي خدمات مهندسي باشد.

ب- درصورتيكه سهام دانشگاه %50 يا بيشتر باشد، شركت دانش­ بنيان، شركتي دولتي است. در بند الف ماده 154 قانون برنامه سوم توسعه كه در ماده 51 قانون برنامه چهارم نيز تنفيذ شده است، دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي دولتي مصوب مي­توانند پس از تصويب هيئت امنا شركت دولتي تاسيس كنند مشروط به اينكه:

  •  خدمات اين شركت­ها صرفاً‌ در محدوده تحقيقات و خدمات علمي و فني باشد و دانشگاه را از اهداف اصلي آموزشي و پژوهشي خود دور نكند.
  •  حداكثر %49 سهام شركت، مي­تواند به اعضاي هيئت علمي، كارشناسان پژوهشي، تكنسينها و كاركنان همان دانشگاه يا مركز تحقيقاتي تعلق بگيرد.
  • ·     اساسنامه نمونه و يا خاص هريك از شركت­هاي دانش­ بنيان ­دولتي و در هريك از دانشگاه­ها يا مراكز تحقيقاتي به پيشنهاد معاونت برنامه­ ريزی و نظارت راهبردی رياست جمهوری به تصويب هيئت وزيران مي­رسد.
  •  سهامداران و شركت دانش­ بنيان دولتي از محدوديت قانون منع مداخله وزراء و نمايندگان مجلس، دولت و كارمندان دولت در معاملات دولتي و كشوري مصوب 22/10/1337 مستثنا هستند.
  •  شرکت های دانش­ بنیان با مالکیت 100 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري تابع قانون تجارت بوده و بر اساس قوانین مذکور و با حمایت دولت تشکیل می­شوند.
  •  هر گونه معامله دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی دولتی با اين گونه شرکت­ها ممنوع است و کليه قراردادهای اين شرکت­ها بعد از پايان قرارداد با تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوری بر روی وب­گاه زير قرار می­گيرد:

چگونگي ايجاد شركت­هاي دانش­ بنيان

دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي پس از تصويب امكان تاسيس شركت­هاي دانش­ بنيان در آيين­ نامه مالي و معاملاتي خود در هيئت امناء مي­توانند شروع به تشكيل شركت­هاي دانش­ بنيان كنند. هر شركت دانش­ بنيان به پيشنهاد تعدادي از اعضاء هيئت علمي و تصويب دانشگاه يا واحد پژوهشي تاسيس خواهد شد و يا توسط دانشگاه و واحد پژوهشي به اعضاء هيئت علمي پيشنهاد مي­شود. دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي به صورتهاي زير مي­توانند در شركت­هاي دانش­ بنيان سهامدار باشند:

1- به جهت اعتبار دانشگاه يا واحد پژوهشي بخشي از سهام شركت­ دانش­ بنيان به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­شود. (حداقل %5)

2- به دليل استفاده از مورد يا موارد مشخصي از يافته­هاي پژوهشي دانشگاه با واحد پژوهشي در شركت،‌ بخشي از سهام شركت با توافق سهامداران (دانشگاه يا واحد پژوهشي و ديگر سهامداران حقيقي يا حقوقي) به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­شود (در هر مورد استفاده بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه مي­تواند از %1 تا %100 باشد.)

3- به علت سرمايه­گذاري مستقيم دانشگاه بخشي از سهام شركت دانش­ بنيان به نام دانشگاه است. (درصد متناسب با ميزان سرمايه­گذاري است.)

4- به جهت خدمات ديگري كه دانشگاه به شركت دانش­ بنيان ارائه مي­دهد بخشي از سهام به نام دانشگاه مي­شود (متناسب با ميزان خدمات)

5- اگر شركت دانش ­بنيان دولتي باشد بدون نياز به ارائه هيچ خدماتي حداقل %50 سهام به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي است.

6- هر دانشگاه در سال نخست می­تواند يک شرکت مادر تخصصی راه­ اندازی کند.

7- ايجاد اين شرکت­ها با همکاری شهرداری­ها يا مشارکت دانشگاه­های منطقه در اولويت می­باشد.

تبصره1:شركت دانش­ بنيان بصورت شركتي و مستقل از تشكيلات دانشگاه اداره مي­شود و دانشگاه به ميزان سهامي كه در شركت دانش ­بنيان دارد در مديريت آن تاثير گذار است و در سود و ضرر آن شريك است.

تبصره 2: سازمان­هاي حقوقي (خصوصي يا دولتي) خارج از دانشگاه متناسب با ميزان سرمايه ­گذاري خود مي­توانند سهامدار شركت دانش­ بنيان باشند. (شكل­ گيري شركت­هاي دانش ­بنيان با مشاركت صنايع دولتي يا خصوصي و دستگاه­ها و سازمان­هاي اجرائي در موفقيت آنها تاثير دارد.) در صورتی که بيش از %50 سهام اينگونه شرکت­ها دولتی باشد بايد به تصويب هيات وزيران برسد.

تبصره 3:رييس و معاونين دانشگاه و واحد پژوهشي در زمان تصدي مسئوليت مي­توانند سهامدار شركت­هاي دانش­ بنيان بشوند، و ليكن هيات مديره و مدير عاملی اينگونه شرکت­ها را تا زمان تصدی مسئوليت نمی­توانند داشته باشند.

تبصره 4:در شركت­هاي دانش­ بنيان خصوصي اعضاء هيئت علمي دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي متناسب با ميزان وقت­ گذاري و نوع فعاليت در شركت (علاوه بر انجام وظايف دانش بنيان) يا متناسب با ميزان مشاركت در مالكيت فكري موضوعي كه در شركت استفاده مي­شود و يا متناسب با ميزان سرمايه ­گذاري واقعي(نه اسمي) كه در شركت دارند، سهامدار مي­شوند.

تبصره 5:در شركت­هاي دانش­ بنيان خصوصي، افراد حقيقي داخل يا خارج از دانشگاه يا واحد پژوهشي (غير از اعضاء هيئت علمي) مي­توانند به دلايل خاص و يا شرايطي كه دانشگاه يا واحد پژوهشي تعيين مي­كند، صاحب بخشي از سهام بشوند.  

تبصره 6: برای ایجاد شرکت­های دانش بنیان که اعضای هیات علمی صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی  متقاضیان تاسیس شرکت کافی است.

  صفحات مرتبط:

عنواني براي نمايش وجود ندارد

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد